A Fit alga- és penészlemosó
Mindenkinek van olyan ismerőse, akinek szeretett otthonán, kívül vagy belül, megjelentek a fekete vagy épp zöld foltok. Bosszantó a jelenség, ami főleg a homlokzat(ok) északi oldalán jelenhet meg. Az 5-10 év elteltével előbukkanó szürkés-zöldes foltok a színezővakolatok felületének mélyedéseiben jelennek meg. Ezek lehetnek egyszerű környezeti szennyeződések (pl.: szmog vagy korom), de gyakran, élő organizmusok (jellemzően algák) a felelősek érte. Az algásodás a nem túl esztétikus kinézeten túl a vakolat károsodásához is vezethet.
Mit tehetünk az algásodó homlokzatok ellen? Mire használható és mire nem a Fit alga- és penészlemosó?
Mik lehetnek a kiváltó okok?
A gyakori csapadék és a magas páratartalom elősegíti az algák növekedését, hisz ezek a mikroorganizmusok a nedves környezetetkedvelik.
Álladó árnyék. A kevés napfényt kapó homlokzatok hajlamosabbak az algásodásra. Az ok egyszerű, ha nem süti a nap a nedves felületet, az tovább marad nedves. Ez pedig, mint az első pont már említette, jó tenyésztalaj.
A homlokzatra tapadt por és egyéb szennyeződések remek tápanyagot biztosíthatnak az algáknak, így könnyebben kialakulhatnak a szennyezett homlokzatok.
Rossz vízelvezetés. Eltömődött vagy lyukas ereszcsatorna, esetleg a hibás vízelvezető rendszer is okozhatja, hogy a víz hosszabb ideig marad a falakon. Ez pedig elősegíti az algák megtelepedését.
Mit tehetünk a homlokzatok algásodása ellen?
Mint az élet annyi területén itt is a prevenció aa legjobb megoldás. A jobb mináőségű színezővakolatok manapság már gyárilag tartalmaznak algagátló adalékot. vagy legalább is illene, hogy tartalmazzanak. Ilyen például a Fit Gold szilikonos színezővakolat is. A szilikonadalék kellemes velejárója, a víz illetve kosz lepergető tulajdonság. További előny a légáteresztő képesség, így a vályogfalakra használatos kőzetgyapot szigetelőanyagokhoz is kiválóan alkalmas.
Jó, de már foltos a falunk.
Természetesen erre is van megoldás. A Fit algalemosó segít a falak megtisztításában. A három lépcsősfolyamat:
1. szerves anyagok inaktiválása;
2. felület megtisztítása;
3. újraalgásodás meggátolása.
De mégis hogyan?
Az algás falak megtisztításának első lépése, a rajta lévő szerves anyagok elpusztítása. A piacon található tisztítószerek nagy része a klórt és a klór tartalmú vegyületeket részesíti előnyben. Ez jó megoldás is lehet, de van pár kellemetlen mellékhatása. Egyrészt erősen mérgező. Ez főleg a háziállatok és a gyerekek szempontjából fontos információ. Másrészt, ahogy a hypo a ruha színét, ezek a szerek a leszínezett falak színét fogják "kiszívni". A Fit algalemosó is tartalmaz olyan anyagot, ami miatt körültekintően kell használni. Kerülni kell a belégzését, a szembe vagy épp szájba kerülését. Viszont a klórtartalom hiánya miatt közel sem roncsol annyira.
A kezelés után el kell távolítani az elpusztult organizmusokat. Ezt legegyszerűbben finom szálú ecsetet vagy kefét használva tiszta vízzel érhetjük el. Könnyű megoldásnak tűnhet nagynyomású mosó használata, de ez repedéseket okoz a falfelületen, amiben a megmaradó nedvesség remek körülményt biztosít a visszaalgásodásnak. Ha túl mély a struktúra vagy régóta algás a felület, elképzelhető, hogy nem lesz tökéletes az eredmény. Ebben az esetben sajnos az újrafesték hozhat csak igazán látványos eredményt.
A harmadik lépés az újraalgásodás meggátolása. Bár a fentiek szerint megtisztított felületen nincs élőlény, ezek idővel újra megjelenhetnek. A legbiztosabb ezeknek a szerves anyagoknak a hosszútávú távoltartása. Amennyiben esztétikailag elégedettek vagyunk az eddig elért eredménnyel érdemes ezt az állapotot konzerválni. Erre remek megoldás lehet a kőbalzsam. Ez a szilikontartalmú védőréteg akadályozza a mikroorganizmusok megtapadását, védi a homlokzatot, de biztosítja a felület szellőzését. A nagyon sérült, fakult vagy szennyezett felület már nem menthető meg, indokolt lehet az újra színezés. A vakolásnál gyorsabb és olcsóbb megoldás lehet egy festés, lehetőség szerint szilikonos kültéri homlokzatfestékkel. Erre remekül megfelel a Fit Gold Exclusive festék.